Miejsce Pamięci
Kmiecin
województwo pomorskie
Zapraszamy do obejrzenia mapy
Miejsca pamięci podzielone według województw
Nasze projekty
Aby dowiedzieć się więcej o naszej fundacji, odwiedź naszą stronę.
Wiadomości o miejscu pamięci
Cmentarz Armii Radzieckiej, założony w 1949 roku, znajduje się w niewielkiej miejscowości na terenie gminy Nowy Dwór Gdański. Kmiecin jest położony wśród pól, niedaleko drogi krajowej nr 7, z której należy zjechać zanim wjedzie się do Nowego Dworu Gdańskiego, podróżując od strony Elbląga. Cmentarz leży na skraju wioski, na zalesionej działce o powierzchni 2 arów, 20 metrów od drogi. Jego obecny kształt jest wynikiem prac remontowych w 1965 r. Granice cmentarza określone są metalowym ogrodzeniem na murowanym fundamencie o wysokości 120 cm. Teren cmentarza zamknięty jest na planie prostokąta i składa się z czterech umownych kwater, do których prowadzą uliczki z płytek chodnikowych.
Przy wejściu znajduje się dwuskrzydłowa brama, od której idzie szeroka alejka w kierunku pomnika z piaskowca przedstawiającego dwóch żołnierzy. U jego podstawy znajduje się tekst w języku polskim i rosyjskim:
„Bój zakończony dawno temu
Trudem przyjaciół moich
Złożono chłopca w kulę ziemską
Jak w panteon pokoju”
Prostopadła alejka dzieli cmentarz na cztery kwatery, okolone żywopłotami, tworzącymi regularne figury prostokątów. Tablice inskrypcyjne o wymiarach 90 x 80 x 4 cm, ułożone są na betonowych wspornikach wzdłuż alei głównej, w dwóch rzędach ciągnących się od wejścia do podstawy pomnika. Na każdej z nich wyrytych jest około 10 nazwisk poległych, zapisanych w języku polskim.
Ewidencja zawiera liczbę pochowanych, podzielonych zgodnie z umownymi kwaterami: w kwaterze I – 96 nazwisk, w kwaterze II – 96 nazwisk, w kwaterze III – 86 nazwisk, w kwaterze IV – 47 nazwisk. Spoczywa tu więc tutaj w sumie 532 żołnierzy. Pochowano tutaj żołnierzy ekshumowano z pobliskich miejscowości. Część z nich umarła od poniesionych ran już po zakończeniu II wojny światowej. Cmentarz jest otoczony troską, czego świadectwem może być chociażby akcja odnawiania tablic z nazwiskami poległych w czasie wyzwalania Żuław spod okupacji hitlerowskiej, którą przeprowadzono kilka lat temu.
Cmentarz jest odwiedzany przez rodziny zmarłych, w tym znaczną grupę Rosjan z Kaliningradu.
Inne miejsca pamięci w województwie
dofinansowanie
Projekt dofinansowany ze środków Centrum
Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
w ramach V, VII, VIII, IX Otwartego Konkursu
i Otwartego Konkursu Zdalnie.
Formularz
Napisz do nas!
Poszukujemy nowych faktów i treści. Pomożesz?