język niemiecki język polski

Czersk

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Czersku znajduje się tuż przy wjeździe do miejscowości jadąc drogą krajową nr 22 z Chojny do Starogardu Gdańskiego. Kilka metrów za znakiem widać niewielki plac ogrodzony metalową siatką z tablicą informującą, że ewidencję pochowanych można znaleźć w Urzędzie Miasta na ul. Kościuszki 27.

Na terenie cmentarza znajduje się 20 nagrobków z czerwoną gwiazdą u góry i tablicą upamiętniającą miejscowości z których przewioziono ciała oraz imiona i nazwiska zidentyfikowanych żołnierzy. W sumie znajduje się tam 80 zbiorowych mogił, w których złożono 1196 żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy zginęli na na tych terenach. Ekshumowano ich po zakończeniu wojny z miejscowości leżących w promieniu około 20 km od Czerska. Wśród wymienionych na nagrobkach miejscowości odczytać można, że zwłoki ekshumowano m.in. z: Będźmierowic, Osowa, Wiecka, Krzyża, Konewki, Kwiek, Kurczów, Mokrego, Górek, Bąska, Borka i Rytla.

Pomiędzy nagrobkami można przejść po ścieżkach wyłożonych betonowymi płytkami, a pośród nich stoi obelisk z czerwoną gwiazdą, wyrytą na szczycie. Na dole znajduje się pamiątkowa tablica ze słowami: "Tutaj pochowano 1196 bohaterskich żołnierzy Armii Radziekciej poległych w walce o wyzwolenie tych ziem spod okupacji hitlerowskiej w 1945 r. Cześć ich pamięci".

Zobacz panoramę: