Miejsce Pamięci
Wolsztyn
cmentarz oficerski
województwo wielkopolskie
Zapraszamy do obejrzenia mapy
Miejsca pamięci podzielone według województw
Nasze projekty
Aby dowiedzieć się więcej o naszej fundacji, odwiedź naszą stronę.
Wiadomości o miejscu pamięci
Wolsztyn to miasto w województwie wielkopolskim, położone w zachodniej jego części, nad rzeką Dojcą, 72 km na południowy zachód od Poznania. Było ono świadkiem wielu okrucieństw nazistowskiego okupanta w czasie II wojny światowej.
W Wolsztynie znajdują się dwa cmentarze żołnierzy radzieckich – oprócz cmentarza jenieckiego znajduje się tu także miejsce pochówku, przeznaczone dla oficerów Armii Czerwonej, poległych 26 stycznia 1945 r. w walkach o wyzwolenie miasta i okolicy, w ramach działań 7 samodzielnego korpusu kawalerii gwardii i 33 armii I Frontu Białoruskiego.
Wśród pochowanych znajduje się 20 wyższych stopniem oficerów i czterech Bohaterów Związku Radzieckiego (mjr Aleksandr Tichonowicz Lebiediew, lejtn. Anotni Iwanowicz, st. Lejtn. Boris Iwanowicz Suslin oraz riad. Michaił Matwiejewicz Naryszew). Cmentarz położony jest w centrum miasta, przy ul. 5 Stycznia, gdzie wcześniej istniał cmentarz katolicki, który zamieniono podczas II wojny światowej w park. Cmentarz katolicki założono w 1804 roku, zaś zamknięto w 1910, o czym informuje znajdująca się na jego terenie pamiątkowa, marmurowa płyta położona przy wejściu.
Prawdopodobnie miejsce pochówku wybrano ze względu na przecinające się w tamtym czasie trasy kolejowe, biegnące z zachodu na wschód. Położenie blisko dworca kolejowego, gdzie prawdopodobnie przewożono zmarłych, potwierdzałoby te przypuszczenia.
Na cmentarzu, wykonanym według projektu K. K. Wasewicza, znajdują się 362 mogiły indywidualne, ponad którymi góruje pomnik żołnierza Armii Czerwonej. Pomnik ten jest największym dziełem wolsztyńskich artystów: Józefa Murlewskiego i Edwarda Przymuszały. Rzeźba przedstawia żołnierza okrytego płaszczem, na którym widać wojskowe insygnia. Na głowie ma on hełm wzorowany na autentycznej ochronie głowy, jaką noszono podczas II wojny światowej. Żołnierz ma wysunietą do przodu lewą nogę, którą miażdzy niemieckiego orła. Pod ptakiem widać rozdartą flagę z swastyką. Pomnik wyraźnie góruje nad cmentarzem, umieszczony na pokaźnym cokole z ciosanych bloków piaskowca, gdzie umocowano pamiątkową metalową tablicę, na której przeczytać można tekst w języku rosyjskim: „Wieczna sława bohaterom poległym w bojach o oswobodzenie i niezawisłość naszej ojczyzny”. Poniżej wmurowano także kolejną tablicę, która opisuje fakty dotyczące tego miejsca pamięci.
Przy murze, który okala schody prowadzące do pomnika, znaleźć można tablice z rzeźbionymi rodzajami wojsk lądowych i lotnictwa, z których pochodzili polegli oficerowie. Na terenie cmentarza umieszczono betonowe nagrobki z płytami pamiątkowymi, zawierającymi podstawowe informacje o poległych, takie jak imię i nazwisko, stopień wojskowy oraz datę urodzenia i śmierci. Nagrobki wieńczą pięcioramienne gwiazdy. U stóp każdego z nagrobków posadzono czerwone kwiaty, o które dbają służby miejskie oraz okoliczne szkoły. Na całym terenie rosną także kasztanowce. U wejścia do cmentarza postawiono dwa szerokie cokoły z godłem ZSRR, do których przymocowano po 3 maszty flagowe.
Panoramy
Inne miejsca pamięci w województwie
dofinansowanie
Projekt dofinansowany ze środków Centrum
Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
w ramach V, VII, VIII, IX Otwartego Konkursu
i Otwartego Konkursu Zdalnie.
Formularz
Napisz do nas!
Poszukujemy nowych faktów i treści. Pomożesz?