Miejsce Pamięci
Koszalin
województwo zachodniopomorskie
Zapraszamy do obejrzenia mapy
Miejsca pamięci podzielone według województw
Nasze projekty
Aby dowiedzieć się więcej o naszej fundacji, odwiedź naszą stronę.
Wiadomości o miejscu pamięci
Cmentarz komunalny w Koszalinie znajduje się w południowo-wschodniej części miasta. Powstał w 1897 roku. Po II wojnie światowej pozbyto się niemieckich mogił, wyrównano teren parceli i przygotowano go pod polskie pochówki. W północno-zachodniej części cmentarza przygotowane zostało także miejsce na pochówki żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli podczas zdobywania miasta.
Naprzeciwko bramy głównej położona jest kaplica cmentarna – neogotycki budynek z czerwonej cegły na planie krzyża greckiego. Na południe od niej stoi Pomnik Martyrologii. Przed wejściem widnieją metalowe tablice w języku polskim i rosyjskim: „Cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w walkach o wyzwolenie Ziemi Koszalińskiej w 1945 r.”, a także tablice informujące o ewidencji pochowanych znajdującej się w biurze administracji cmentarza. Oprócz tego, przed wejściem znajduje się również znak miejsca pamięci oraz gwiazda z sierpem i młotem.
Na końcu wyłożonej kostką brukową alei, prowadzącej przez cmentarz, mieści się Pomnik Braterstwa Broni. Autorami projektu byli: Melchior Zapolnik, Michał Kuśnierz, Romuald Grodzki i Ryszard Moroz. Pomnik składa się z dwóch betonowych figur żołnierzy oraz dużej ściany, na której widnieje gwiazda z sierpem i młotem. Na prawym skrzydle kwatery zobaczyć można siedem podwójnych tablic z nazwiskami żołnierzy. Obok nich stoi duży drewniany krzyż prawosławny, a pod nim znajduje się tablica w języku polskim i rosyjskim: „Oddali swe życie, aby inni mogli żyć”.
Na lewym skrzydle wznosi się „Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej”, który przeniesiono w 2003 roku z Placu Zwycięstwa. Przedstawia on sowieckiego żołnierza i małą dziewczynkę. Na tablicy pod pomnikiem ujrzeć można napis „Zwycięskiej Armii Radzieckiej, wyzwolicielce odwiecznej polskiej ziemi koszalińskiej w dziesięciolecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Społeczeństwo Miasta Koszalina”.
Inne miejsca pamięci w województwie
dofinansowanie
Projekt dofinansowany ze środków Centrum
Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
w ramach V, VII, VIII, IX Otwartego Konkursu
i Otwartego Konkursu Zdalnie.
Formularz
Napisz do nas!
Poszukujemy nowych faktów i treści. Pomożesz?