Select Page

Miejsce Pamięci

Wałcz

województwo zachodniopomorskie

Zapraszamy do obejrzenia mapy

Miejsca pamięci podzielone na województwa

Nasze projekty

Jeśli chcecie zobaczyć co robimy, odwiedźcie naszą stronę internetową.

Wiadomości o miejscu pamięci

Cmentarz Wojenny Żołnierzy Wojska Polskiego, Armii Radzieckiej oraz Ofiar Terroru w Wałczu Bukowinie położony jest przy Alei Zdobywców Wału Pomorskiego. Spoczywa na nim 6080 żołnierzy (4390 Wojska Polskiego i 1638 Armii Radzieckiej). 4185 poległych zostało zidentyfikowanych. Dostępne dokumenty mówią, że 1879 żołnierzy WP było jeńcami obozu Gross Born, mieszczącym się wówczas w dzisiejszym Bornym Sulinowie.

Wałcz cmentarz wojenny
Przed bramą główną znajduje się pomnik przedstawiający 3 żołnierzy, autorstwa Bolesława Chromego. Na cokole obiektu widnieje tablica z nazwą. Polegli żołnierze spoczywają w 249 mogiłach zbiorowych – 209 polskich i 40 sowieckich. W mogiłach zbiorowych pochowani są także 52 pracownicy przymusowi i członkowie ich rodzin.

Kwatera została wybudowana w formie półkolistych tarasów. Groby wyposażone są w płyty z tablicami, na których widnieją nazwiska żołnierzy, stopień wojskowy, formacja wojskowa, rok urodzenia, a na dole płyty napis „Polegli w 1945 r.”. Tablice żołnierzy Wojska Polskiego wykonane są z tworzywa imitującego brąz i znajdują się na nich dodatkowo wizerunki orła, a tablice żołnierzy Armii Radzieckiej – metalowe, z symbolem krzyża prawosławnego lub gwiazdy.

Na szczególną uwagę zasługuje obelisk z symbolem Krzyża Virtuti Militari oraz gwiazdy, znajdujący się w centrum placu na szczycie cmentarza. Przed obiektem stoją dwie tablice. Na jednej z nich widnieje napis: „ŻOŁNIERZOM SYBIRAKOM POLEGŁYM O WYZWOLENIE OJCZYZNY. MIESZKAŃCY WAŁCZA.”

Groby żołnierzy Armii Radzieckiej mieszczą się na lewym skrzydle cmentarza i umieszczony jest przy nich duży metalowy krzyż prawosławny. Mogiły żołnierzy Wojska Polskiego zajmują prawe skrzydło, na którym wzniesiony jest drewniany krzyż katolicki.

Panorama

Galeria

Inne miejsca pamięci w województwie

Szczecinek

Miejsce Pamięci...

Szczecin

Miejsce Pamięci...

Stargard

Miejsce Pamięci...

Myślibórz

Miejsce Pamięci...

Krągi

Miejsce Pamięci...

Koszalin

Miejsce Pamięci...

Kołobrzeg

Miejsce Pamięci...

Kamień Pomorski

Miejsce Pamięci...

Gryfino

Miejsce Pamięci...

Choszczno

Miejsce Pamięci...

Dębno

Miejsce Pamięci...

Chojna

Miejsce Pamięci...

Borne Sulinowo

Miejsce Pamięci...

Dofinansowanie

Projekt dofinansowano przez CPRDiP
w ramach V, VII, VIII i IX Otwartego Konkursu.

Formularz Kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu!

Poszukujemy wszelkich wiadomości oraz faktów związanych z odwiedzanymi przez nas miejscami.