Select Page

Miejsce Pamięci

Upiłka

województwo pomorskie

Zapraszamy do obejrzenia mapy

Miejsca pamięci podzielone na województwa

Nasze projekty

Jeśli chcecie zobaczyć co robimy, odwiedźcie naszą stronę internetową.

Wiadomości o miejscu pamięci

Upiłka to niewielka wieś kaszubska w regionie Kaszub zwanym Gochami, położona jest w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica nad rzeką Prądzona. Wieś jest częścią składową sołectwa Borowy Młyn. Cmentarz leży przy rozwidleniu drogi w południowej części wsi. Jest on pięknie wkomponowany w otoczenie dzięki dobrze utrzymanemu żywopłotowi, który rośnie wzdłuż ogrodzenia.

Upiłka cmentarz wojenny
Jest to jedyna tego typu nekropolia w w Gochach. W czasie wyzwalania tego rejonu z rąk hitlerowskich zginęło wielu żołnierzy. Większość z nich chowano w prowizorycznych mogiłach rozsianych po okolicznych wioskach. Wśród miejscowości z których ekshumowano żołnierzy wymienione w dokumentach są: Luboń, Kiedrowice, Borzyszkowy, Lipnica, Zapceń, Wojsk, Prądzonka, Prądzona, Ostrowite, Konarzyny, Zielona Huta, Zielona Chocina, Dzięgiel, Swornegace, Małe Swornegace, Żychce, Kopernica, Ciecholewy, Brzeźno Szlacheckie, Wierzchocina, Borowy Młyn, Kobyla Góra, Upiłka, Stary Most, Brzozowo, Łąkie, Osusznica, Gliśno i Mielno. Cmentarz został założony w 1946 r. przez Gromadzką Radę Narodową, która następnie nakazała urządzenie go i ogrodzenie. Zachowany z tamtych czasów opis wskazuje, iż zajmował on 676 m2 i miał 20 mogił, w których złożono 281 ludzi. Dzisiaj wiadomo, iż jest tam około 500 żołnierzy, z czego niestety większości żołnierzy nie udało się zidentyfikować. Znane są jedynie personalia 19 osób.

Kilka lat temu w wyniku dodatkowych ekshumacji udało się zebrać dowody, iż pogrzebani są tam także żołnierze niemieccy. Cmentarz jest jednak poświęcony głównie żołnierzom radzieckim, dlatego na środku cmentarza umieszczono pomnik w kształcie obelisku, zrobiony z czarnego granitu, z napisem: „Bohaterom Z.S.R.R. 1945”. Oprócz niego na terenie cmentarza znajdują się granitowe płyty nagrobne położone nad miejscem masowych grobów. Środkiem biegnie betonowa alejka, zaś pomiędzy nią a grobami posadzono ozdobne rośliny. Na samym cmentarzu nie znajdziemy nazwisk zidentyfikowanych żołnierzy, na ogrodzeniu wisi jednak informacja, że są one dostępne w Urzędzie Gminy Lipnica, na ul. Słomińskiego 19.

Panorama

Galeria

Inne miejsca pamięci w województwie

Żukowo

Miejsce Pamięci...
Upiłka cmentarz wojenny

Upiłka

Miejsce Pamięci...

Sopot

Miejsce Pamięci...

Skórcz

Miejsce Pamięci...

Mrzezino

Miejsce Pamięci...

Łężyce

Miejsce Pamięci...

Lębork

Miejsce Pamięci...

Lubichowo

Miejsce Pamięci...

Kmiecin

Miejsce Pamięci...

Gdańsk

Miejsce Pamięci...

Czersk

Miejsce Pamięci...

Chłapowo

Miejsce Pamięci...

Wejherowo

Miejsce Pamięci...

Bojano-Głodowo

Miejsce Pamięci...

Dofinansowanie

Projekt dofinansowano przez CPRDiP
w ramach V, VII, VIII i IX Otwartego Konkursu.

Formularz Kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu!

Poszukujemy wszelkich wiadomości oraz faktów związanych z odwiedzanymi przez nas miejscami.