język niemiecki język polski

Lubichowo

Ten niewielki cmentarz znajduje się w południowej części wsi położonej w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Lubichowo. Ukryty jest za linią drzew i otoczony leśnym zagajnikiem, który zwyczajowo określa się jako Cymanowy Lasek. 

Spoczywa tutaj 712 żołnierzy radzieckich, poległych w walkach wyzwoleńczych na terenie gminy 5-6 marca 1945r. Cmentarz składa się z 10 długich, zbiorowych grobów z betonowych płyt, pośrodku których umieszczone są niewielkie nagrobki z czerwoną gwiazdą. Na środku cmentarza znajduje się symboliczny betonowy obelisk zwieńczony także czerwoną gwiazdą. W jego dolnej części umieszczono tablicę z napisem "712 poległym w 1945 r. Żołnierzom Radzieckim o oswobodzenie Polski w hołdzie mieszkańcy gminy Lubichowo". Cmentarz powstał po ekshumacjach dokonanych w Lubichowie, Bietowie, Osowie, Ocyplu, Wdzie i Smolnikach, w październiku 1948r. W dokumentach znajdują się informacje, iż zidentyfikowano 32 żołnierzy, na samym cmentarzu zaś znaleźć można zdjęcia dwóch z nich, wraz z imionami, oraz datą śmierci. Pierwszy z nich upamiętniony został na samym obelisku, na jego lewej ścianie, zaś drugi na jednej z płyt grobowych.

O cmentarzu pamiętają mieszkańcy miejscowości, którzy w listopadzie zapalają tam znicze, a wiosną przynoszą kwiaty. Wieloletnim zwyczajem swój wkład w porządek przy nagrobkach na okolicznych 3 cmentarzach mają także dzieci z okolicznej szkoły, które zobaczyć można jesienią z grabiami, miotłami i workami na liście.

 

Zobacz panoramę: