Po wojnie…
Zapraszamy do obejrzenia mapy
Miejsca pamięci podzielone według województw
Nasze projekty
Aby dowiedzieć się więcej o naszej fundacji, odwiedź naszą stronę.
Po zakończeniu działań zbrojnych dokonano spisu wszystkich grobów i cmentarzy wojennych. Na podstawie danych z ewidencji w 1948 r. przystąpiono do ekshumacji zwłok i przenoszenia ich na kwatery radzieckie na cmentarzach komunalnych lub cmentarze żołnierzy radzieckich. Pierwsza, zasadnicza część ekshumacji połączona z organizacją miejsc pochówku miała miejsce między rokiem 1948 a 1954. W drugiej turze – w latach 1957-1958 – przenoszono szczątki na istniejące już cmentarze. W Polsce spoczywa ponad 600 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, a na Pomorzu Zachodnim około 35 tysięcy, w tym ponad 6 tysięcy znanych z nazwiska. Ponad 80% pochówków jest bezimienna.
Najwięcej poległych żołnierzy radzieckich w województwie zachodniopomorskim – 7134 – znajduje się w Gryfinie. Drugi pod tym względem jest Stargard z liczbą 4892 pogrzebanych. Ciała transportowano również m.in. do Szczecinka, Chojny, Dębna, Szczecina czy Choszczna.
W 2010 roku Rosja wyasygnowała na opiekę nad rosyjskimi grobami w Polsce około 1 mln dolarów. Podobną kwotę na te cele przeznaczyła też strona polska. Według wielu Rosjan odwiedzających Polskę cmentarze żołnierzy radzieckich są tutaj zadbane bardziej niż w Rosji. Na grobach i pomnikach leżą kwiaty i palą się znicze.
Dalsze działania
Poszukujemy nowych wiadomości
Nasza praca nigdy się nie kończy! Ciągle poszukujemy nowych informacji o odwiedzanych przez nas miejscach. Jeśli posiadasz wiedzę, bądź materiały związane z miejscami w których byliśmy, prosimy o kontakt!
dofinansowanie
Projekt dofinansowany ze środków Centrum
Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
w ramach V, VII, VIII, IX Otwartego Konkursu
i Otwartego Konkursu Zdalnie.
Formularz
Napisz do nas!
Poszukujemy nowych faktów i treści. Pomożesz?