Select Page

Miejsce Pamięci

Nakło nad Notecią

województwo kujawsko-pomorskie

Zapraszamy do obejrzenia mapy

Miejsca pamięci podzielone na województwa

Nasze projekty

Jeśli chcecie zobaczyć co robimy, odwiedźcie naszą stronę internetową.

Wiadomości o miejscu pamięci

Pomnik i kwatera wojenna Armii Radzieckiej w Nakle nad Notecią znajduje się na terenie cmentarza parafialnego parafii pw. Świętego Wawrzyńca, znajdującego się w zachodniej części miasta. Można tam dojechać zjeżdżając z DK 10 łączącej Piłę i Bydgoszcz.

Początki tego cmentarza sięgają końca XIX w. Lokalna nekropolia jest jednocześnie miejscem upamiętniania lokalnych bohaterów – znajdują się tutaj tablice upamiętniające Powstańców Wielkopolskich, ofiary licznych wojen, a także zbiorowa mogiła pomordowanych w 1939 roku na żwirowisku w Paterku. Znalazło się tu także miejsce na zbiorowe groby żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas ciężkich walk, które toczono o Nakło w styczniu 1945r. Na cmentarzu pochowano 194 oficerów i żołnierzy Armii Radzieckiej. Miejsce ich pochówku można znaleźć na skraju cmentarza ewangelickiego, w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego cmentarza parafialnego. W drugiej mogile złożono poległych na terenie dawnego powiatu wyrzyskiego. Obok umieszczono także 6 grobów żołnierzy, którzy zmarli w wyniku odniesionych ran. W sumie pogrzebano w tym miejscu 448 osób.

Mogiły są wydzielone betonowymi krawężnikami z metalowymi rurami. Nad nimi postawiono granitowe płyty z informacją o ilości żołnierzy tam pochowanych oraz imionami i nazwiskami osób, które udało się zidentyfikować. Pomiędzy miejscami pochówku ustawiono betonowy obelisk z płytą pamiątkową, na której w języku polskim i rosyjskim umieszczono napis: „Bohaterom Armii Radzieckiej poległym w walkach o wyzwolenie miasta Nakła i powiatu wyrzyskiego w 1945 roku”. Na szczycie umieszczono czerwoną, pięcioramienną gwiazdę.

Galeria

Inne miejsca pamięci w województwie

Slesin cmentarz wojenny

Ślesin

Miejsce Pamięci Ślesinwojewództwo kujawsko-pomorskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci podzielone na...

Nakło nad Notecią

Miejsce Pamięci Nakło nad Notecią województwo kujawsko-pomorskie Zapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci...

Bydgoszcz

Miejsce Pamięci Bydgoszczwojewództwo kujawsko-pomorskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci podzielone na...

Dofinansowanie

Projekt dofinansowano przez CPRDiP
w ramach V, VII, VIII i IX Otwartego Konkursu.

Formularz Kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu!

Poszukujemy wszelkich wiadomości oraz faktów związanych z odwiedzanymi przez nas miejscami.