Zaznacz stronę

Miejsce Pamięci

Wolsztyn

cmentarz jeniecki

województwo wielkopolskie

Zapraszamy do obejrzenia mapy

Miejsca Pamięci podzielone na województwa

Nasze Projekty

By dowiedzieć się więcej o naszej Fundacji przejdź na naszą stronę

Wiadomości o miejscu pamięci

W Wolsztynie Niemcy założyli jeden z najbardziej znanych obozów jenieckich tego regionu – Stalag XXI C/H Wollstein. Miał on w założeniu służyć do przetrzymywania żołnierzy polskich, jednak od 1941 roku zmieniono jego przeznaczenie i na skutek, rozpoczętej 22 czerwca 1941 roku, operacji „Barbarossa”, zaczęto tu zwozić żołnierzy radzieckich. Przetrzymywano ich w dramatycznych warunkach aż do zakończenia wojny.

Wolsztyn cmentarz jeniecki PION

We wrześniu 1943 r., na skutek kapitulacji Włoch, do obozu trafiło 250 żołnierzy tej narodowości. Umieszczono ich z mniej licznymi jeńcami z zachodu, głównie Brytyjczykami, Amerykanami i Norwegami. Na koniec trafiali tutaj także żołnierze I Armii Wojska Polskiego, walczący w Powstaniu Warszawskim. Najodważniejsi badacze szacują, że w obozie, przez cały okres wojny, mogło się znaleźć nawet 18 tysięcy osób. Chociaż niektóre źródła podają, że obóz zakończył działalność w marcu 1943 r., to jeńcy wojenni byli tam aż do wyzwolenia miasta spod hitlerowskiej okupacji, czego dokonały wojska 1 Frontu Białoruskiego 26 stycznia 1945 roku. Pozostali jeńcy byli tam przetrzymywani w związku z istnieniem szpitala obozowego, który robił co mógł, by pomóc najciężej chorym. W momencie wyzwolenia mogło tam się znajdować nawet 500 chorych żołnierzy.

Pomimo nielegalnej pomocy okolicznych mieszkańców w obozie panował głód oraz ogromne przeciążenie pracą. Dotykało to w szczególności żołnierzy radzieckich, którzy byli najgorzej traktowani. Ocenia się, iż w obozie tym mogło ponieść śmierć z ręki nazistów co najmniej 4 tysiące jeńców radzieckich. Pochowano ich w ośmiu zbiorowych mogiłach, które można znaleźć przy ul. Powstańców Wielkopolskich, naprzeciwko cmentarza komunalnego. Obok grobów masowych pochowano początkowo także 96 żołnierzy i podoficerów, których w 1952 roku przeniesiono do Nowego Tomyśla, skąd w kolejnych latach przeniesiono do Poznania.

Teren cmentarza uporządkowano w 1952 roku, zasadzono byliny i krzewy, a w centralnym miejscu ustawiono obelisk i dwa frontowe działa ZIS-3. Oprócz wszechobecnej zieleni w oczy rzuca się pomnik żołnierza. Przedstawiony jest on w płaszczu z karabinem maszynowym. Rzeźbiarz ustawił go na wyniosłym cokole. Źródła podają, iż jest to powiększona replika pomnika stojącego w Siedlcu.

Na cokole umieszczono tablicę z napisem: “Tu spoczywają bohaterowie Armii Czerwonej polegli w walce z faszyzmem hitlerowskim i wyniszczeni w miejscowym obozie jeńców za swoją i naszą wolność w latach 1941-1945. Cześć ich pamięci”. Na dole tablicy umieszczono także informację o 96 żołnierzach przeniesionych do cmentarza w Nowym Tomyślu.

Galeria

Inne miejsca pamięci w województwie

Wolsztyn ikona

Wolsztyn – cmentarz oficerski

Miejsce Pamięci Wolsztyn cmentarz oficerskiwojewództwo wielkopolskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci...
Wolsztyn cmentarz jeniecki ikona

Wolsztyn – cmentarz jeniecki

Miejsce Pamięci Wolsztyn cmentarz jenieckiwojewództwo wielkopolskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci...
Glinno cmentarz wojenny

Glinno

Miejsce Pamięci Glinnowojewództwo wielkopolskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci podzielone na...

Żukowo

Miejsce Pamięci Żukowowojewództwo pomorskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci podzielone na województwaNasze...
Wyrzysk cmentarz wojenny

Wyrzysk

Miejsce Pamięci Wyrzyskwojewództwo wielkopolskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci podzielone na...

Piła-Leszków

Miejsce Pamięci Piła-Leszkówwojewództwo wielkopolskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci podzielone na...

Dofinansowanie

Projekt dofinansowano przez CPRDiP
w ramach V, VII, VIII i IX Otwartego Konkursu.

Formularz Kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu!

Poszukujemy wszelkich wiadomości oraz faktów związanych z odwiedzanymi przez nas miejscami. 

8 + 15 =