język niemiecki język polski

Upiłka

Upiłka to niewielka wieś kaszubska w regionie Kaszub zwanym Gochami, położona jest w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica nad rzeką Prądzona. Wieś jest częścią składową sołectwa Borowy Młyn. Cmentarz leży przy rozwidleniu drogi w południowej części wsi. Jest on pięknie wkomponowany w otoczenie dzięki dobrze utrzymanemu żywopłotowi, który rośnie wzdłuż ogrodzenia.

Jest to jedyna tego typu nekropolia w w Gochach. W czasie wyzwalania tego rejonu z rąk hitlerowskich zginęło wielu żołnierzy. Większość z nich chowano w prowizorycznych mogiłach rozsianych po okolicznych wioskach. Wśród miejscowości z których ekshumowano żołnierzy wymienione w dokumentach są: Luboń, Kiedrowice, Borzyszkowy, Lipnica, Zapceń, Wojsk, Prądzonka, Prądzona, Ostrowite, Konarzyny, Zielona Huta, Zielona Chocina, Dzięgiel, Swornegace, Małe Swornegace, Żychce, Kopernica, Ciecholewy, Brzeźno Szlacheckie, Wierzchocina, Borowy Młyn, Kobyla Góra, Upiłka, Stary Most, Brzozowo, Łąkie, Osusznica, Gliśno i Mielno. Cmentarz został założony w 1946 r. przez Gromadzką Radę Narodową, która następnie nakazała urządzenie go i ogrodzenie. Zachowany z tamtych czasów opis wskazuje, iż zajmował on 676 m2 i miał 20 mogił, w których złożono 281 ludzi. Dzisiaj wiadomo, iż jest tam około 500 żołnierzy, z czego niestety większości żołnierzy nie udało się zidentyfikować. Znane są jedynie personalia 19 osób.

Kilka lat temu w wyniku dodatkowych ekshumacji udało się zebrać dowody, iż pogrzebani są tam także żołnierze niemieccy. Cmentarz jest jednak poświęcony głównie żołnierzom radzieckim, dlatego na środku cmentarza umieszczono pomnik w kształcie obelisku, zrobiony z czarnego granitu, z napisem: „Bohaterom Z.S.R.R. 1945”. Oprócz niego na terenie cmentarza znajdują się granitowe płyty nagrobne położone nad miejscem masowych grobów. Środkiem biegnie betonowa alejka, zaś pomiędzy nią a grobami posadzono ozdobne rośliny. Na samym cmentarzu nie znajdziemy nazwisk zidentyfikowanych żołnierzy, na ogrodzeniu wisi jednak informacja, że są one dostępne w Urzędzie Gminy Lipnica, na ul. Słomińskiego 19.

 

Zobacz panoramę: