język niemiecki język polski

Rzepin

Rzepin to niewielkie miasto w woj. lubuskim, w powiecie słubickim. Cmentarz żołnierzy armii sowieckiej leży w centralnej części miejscowości, przy ul. Wojska Polskiego. Mimo iż jest niewielki, gdyż zajmuje zaledwie 0,1815 ha, trudno go ominąć. Znajduje się on bowiem przy samej drodze. Na środku placu postawiono także sporych rozmiarów obelisk otoczony z dwóch stron działami przeciwpancernymi. Pomimo takiej lokalizacji cmentarz jest miejscem bardzo spokojnym, co zapewniają posadzone wokół drzewa oraz ozdobne krzewy. 

Górujący nad kwaterami obelisk posiada u szczytu czerwoną, pięcioramienną gwiazdę, zaś niżej umieszczono granitową tablicę pamiątkową, na której w języku polskim i rosyjskim zapisano: „W hołdzie spoczywającym na tym cmentarzu żołnierzom armii sowieckiej poległym w walce z Niemcami w 1945 r.”. Obecnie na cmentarzu każda mogiła posiada swój granitowy nagrobek z czerwoną gwiazdą. Posadzono na nich również kwiaty lub ozdobne krzewy. Na nagrobkach znajdują się imiona zidentyfikowanych żołnierzy. Cmentarz można obejść dookoła wybrukowaną alejką.

Najwcześniejsza wzmianka o pochówku w tym miejscy pochodzi już z 2 lutego 1945 r. Polski Czerwony krzyż prowadził identyfikację danych personalnych, których lista kończy się na 3 sierpnia 1945 r.  W sumie lista ta zawierała 183 nazwiska. Cmentarz zawiera 49 mogiły –  14 mogił zbiorowych oraz 35 pojedynczych, w których pochowanych jest 312 osób. Wiadomo iż istniała ewidencja zwłok z 1955 r., jednak nie zachowała się do dnia dzisiejszego. Z zachowanych informacji wynika, iż oficerowie pochowani są w mogiłach od nr 10 do 37. Zdarzało się również, że oficerów chowano w mogiłach zbiorowych. Najstarszy stopniem pochowany żołnierz w chwili śmierci był podpułkownikiem. Obecny kształt cmentarz uzyskał już w latach 50. XX wieku.

 

Zobacz panoramę: