język niemiecki język polski

Łężyce

Łężyce to kaszubska wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Wejherowo, niedaleko Gdyni. Znajduje się tam Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej i Polskiej I Brygady Pancernej im. bohaterów Westerplatte poległych w marcu 1945 roku. Położony jest na uboczu wsi, na północ od dużej stadniny koni, przy ul. Leśnej. Jadąc aleją Parku Krajobrazowego pokieruje nas tam duży, ozdobny znak na skraju drogi. Pochowanych jest tam 4281 żołnierzy poskich i sowieckich, którzy zginęli w marcu 1945 roku podczas wyzwalania Gdyni w okolicznych miejscowościach: Bolszewo, Bieszkowice, Biała Rzeka, Ciechocino, Gościcino, Janowo, Łężyce, Nanice, Nowy Dwór, Reda, Reszki, Rumia, Stara Piła, Sopieszynko, Zagórze, Zbychowo. Wzniesienia wokół Rumi, z uwagi na dużą ilość poległych, nazwano Krwawymi Wzgórzami. Udało się zidentyfikować jedynie 121 żołnierzy.

 

Do bramy cmentarza prowadzi przepiękna topolowa aleja. Topole przyozdabiają także teren cmentarza, górując wzdłuż betonowych alejek przecinających zadbany teren otoczony metalowym ogrodzeniem. Symboliczne nagrobki z godłem orła i pięcioramiennej gwiazdy, wyrastają równo ułożone na zadbanym trawniku. Przy wejściu zobaczyć można znacznych rozmiarów pomniki w kształcie tarczy, na których umieszczono krótką informację o cmentarzu, a także imiona zidentyfikowanych żołnierzy, w języku polskim oraz rosyjskim. Największym obiektem jest kamienny pomnik na betonowym postumencie. Na jego lewej części umieszczono godło orła wojskowego bez korony, po prawej zaś pięcioramienną gwiazdę. Łączy je kamień z umieszczonym na nim rokiem 1945. Na betonowej, dolnej części umieszczono napis: "Chwała Bohaterom". Naprzeciwko, po drugiej stronie placu, umieszczono metalowy krzyż, przy którym palą się znicze. Na końcu topolowej alejki stoi jeszcze jeden pomnik, ufndowany przez powiat wejherowski, na którym wyryto napis w języku polskim i rosyjskim: "Żołnierzom Radzieckim poległym w walkach o wyzwolenie Ziemi Wejherowskiej w 1945 roku. Społeczeństwo pow. Wejherowskiego". W górnej części pomnika umieszczono metalowy, prawosławny krzyż.

Od przejęcie cmentarza przez gminę Wejherowo w 2012 roku odbywają się na nim, w dniu 8 maja, uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Zwycięstwa. Gromadzą one sporą grupę młodzieży szkolnej, radnych i sołtysów oraz przedstawicieli służb mundurowych, związków kombatanckich i stowarzyszeń. Tradycyjnie zapalone zostają wtedy znicze i złożone kwiaty pod pomnikiem. Na maszt przy dźwiękach hymnu Polski wciągnięta zostaje flaga, a przed godziną 11 żołnierze oddają salwę honorową. Następnie pamięć poległych czci się minutą ciszy.

Zobacz panoramę: