język niemiecki język polski

Cmentarze województwa pomorskiego

Po raz kolejny Fundacja Rozwoju Regionalnego Bielik postanowiła pokazać, jak Polacy dbają o cmentarze żołnierzy radzieckich rozsiane po naszym kraju. Uważamy, że upowszechnianie tej wiedzy, wraz z historią tych miejsc, pozwoli poszerzyć świadomość tak historyczną, jak i kulturową pośród internautów. Niejednokrotnie to właśnie brak wiedzy przyczyniał się do powstawania barier i stereotypów, które ciągną się za nami przez wiele lat. Uważamy, że jak trudna nie byłaby historia, zmarłym należy okazywać właściwy im szacunek.

 


Łężyce

Czas spędzony w województwie pomorskim był dla nas niezwykle owocny w przemyślenia i dał bardzo pozytywny obraz tego, jaką wagę przykładają władze, środowiska lokalne i mieszkańcy do dbania o miejsca pamięci. W sumie odwiedziliśmy 14 cmentarzy, wykonaliśmy wiele fotografii i przygotowaliśmy krótkie opisy. Nasza ekipa filmowa przez kilka dni robiła zdjęcia, jeździła po urzędach i słuchała mieszkańców tych miejscowości, w których znajdują się cmentarze wojenne.


Liczne dokumenty zawierają niestety nie zawsze ścisłe informacje. Wielokrotnie musieliśmy się mierzyć ze sprzecznymi doniesieniami, a także korzystać z informacji zdobytych drogą ustną. Mimo dochowania należytej staranności nie możemy być całkowicie pewni każdego zdania umieszczonego w opisach. Za wszelkie nieścisłości przepraszamy i konieczne sprostowania prosimy kierować na e-mail Fundacji Bielik.
 


Żukowo


Z radością dzielimy się naszą pracą i zachęcamy do przekazywania znajomym informacji o tej stronie internetowej. Nasze dzieło nie byłoby możliwe bez wsparcia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które dofinansowało nasz wyjazd w ramach VII Otwartego Konkursu.


Mamy nadzieję, że niniejsza strona zachęci jak największe grono ludzi do pamięci o zmarłych w czasie II wojny światowej żołnierzach radzieckich.