język niemiecki język polski

Chłapowo

Cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945 roku leży na obrzeżach miejscowości Chłapowo – polskiej wsi w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Władysławowo. Leży on na obszarze rezerwatu przyrody – Dolina Chłapowska, niedaleko brzegu morskiego. Najłatwiej jest dostać się do niego jadąc aleją Żeromskiego z Rozewia i zatrzymując się na niewielkim parkingu, zanim zacznie się teren zabudowany. Następnie należy udać się drogą z utwardzonej kostki betonowej i pójść na południe, aż dojdzie się do ogrodzonego placu wśród zieleni.

Jest tu 13 zbiorowych mogił pośród których stoi obelisk, na którym widnieje napiWieczna chwała bohaterom poległym w walce o wolność Polski". Na niektórych grobach są imienne tablice, zaś wszystkie otoczone są betonowymi krawężnikami, podwyższone o 20 cm i podsypane kamykami. Pochowano tu w sumie 596 żołnierzy z okolicznych miejscowości, z czego udało się zidentyfikować zaledwie 18. Całość zajmuje obszar 485 m2.

Dokumentacja z działań ekshumacyjnych podaje, że pochowano tu żołnierzy przeniesionych z grobów z miejscowości: Chłapowo, Karwie, Łebcz, Strzelno, Swarzewo, Tupadły, Wielka wieś, Żarnowiec, Kartoszyno, Krokowa, Kłanino, Wierzchucino, Prusiewo, Brzyno, Rybno, Kolkowo, Opalino i  Słuchowo. Dokonywano tych ekshumacji w dniach: 20, 24 i 28 lutego 1948 roku.

Obelisk i jego otoczenie zostało odnowione przez stowarzyszenie "Kursk" w 2014 roku.

Zobacz panoramę: