Zaznacz stronę

Miejsce Pamięci

Kożuchów

województwo lubuskie

Zapraszamy do obejrzenia mapy

Miejsca Pamięci podzielone na województwa

Nasze Projekty

By dowiedzieć się więcej o naszej Fundacji przejdź na naszą stronę

Wiadomości o miejscu pamięci

Kożuchów to  miasto w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, liczące niecałe 10 tys. mieszkańców. Miejscowość ta, pod koniec II wojny światowej, spełniała rolę ważnego punktu w obronie pozycji „środkowej Odry”, która została przełamana przez wojska radzieckie podczas rozpoczęcia operacji dolnośląskiej l Frontu Ukraińskiego. Miasto zostało zdobyte 13 lutego 1945 roku przez żołnierzy 13 i 314 Dywizji Piechoty 3 Armii Gwardii generała Wasilija Gardowa oraz 93 Samodzielnej Brygady Pancernej 2 Brygady Artylerii Pancernej.

Kożuchów cmentarz wojenny

W walkach, które toczyły się o wyzwolenie miasta i ziemi kożuchowskiej, poległo wielu żołnierzy radzieckich. Część z nich została pochowana tuż po zakończeniu działań wojennych, na dwóch starych cmentarzach komunalnych w Każuchowie i na terenie okolicznych cmentarzy parafialnych. Część pochowano w oznaczonych miejscach rozrzuconych po terenie gminy.

W roku 1948 przeprowadzona została planowa akcja ekshumacyjna, która objęła miasto i okoliczne miejscowości, takie jak: Nowa Sól, Ciepielów, Broniszów, Lipiny, Solniki oraz Nowogród. Zwłoki poległych żołnierzy radzieckich przeniesiono na kwaterę utworzoną obok nowego cmentarza komunalnego, położonego niedaleko drogi wylotowej w kierunku Nowej Soli. Miejsce pamięci żołnierzy radzieckich znaleźć można na północno-zachodniej części tego terenu. Po zakończonych ekshumacjach, 14 kwietnia 1948 roku, zorganizowano symboliczny pogrzeb poległych. W uroczystości oprócz mieszkańców, władz miasta i przedstawicieli miejscowych organizacji społecznych, udział wzięła delegacja Armii Radzieckiej, kompania honorowa Wojska Polskiego i kombatanci. Ekshumacje kontynuowano w następnym roku, w wyniku czego na kolejne kwatery przeniesiono poległych z Dobroszowa, Lubięcina, Wichowa i innych mniejszych miejscowości.

Łącznie na terenie cmentarza pochowanych jest 207 żołnierzy w 20 zbiorowych mogiłach. Niestety udało się zidentyfikować zaledwie 58 żołnierzy. Wśród nich znajduje się ośmiu oficerów, dziesięciu podoficerów i trzy kobiety. Kwatera zajmuje obszar 0,5 ha.

W roku 1950 miejsce upamiętniono wznosząc wysoki betonowy obelisk z czerwoną gwiazdą, na którym umieszczona została tablica z tekstem w języku rosyjskim i polskim: „Cześć bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walce z faszyzmem o demokrację i wolność narodu polskiego”. Ostateczny wygląd nadano cmentarzowi podczas jego modernizacji w 1972 roku. Na mogiłach umieszczono nagrobki z tablicami, alejki zaś wyłożono płytami betonowymi. Zadbano także o kwiaty oraz żywopłoty. W 2016 roku dokonano remontu pomnika i zmieniono napis na: „Tu spoczywa 207 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce z Niemcami w lutym 1945 r.”.  Promieniście, z obeliskiem w centrum, rozchodzą się w czterech równych rzędach imienne nagrobki. Mają one wyryte czerwone gwiazdy oraz imiona zidentyfikowanych osób, czasami także datę ich narodzin oraz śmierci.

 Tuż obok imiennych nagrobków znajduje się sporych rozmiarów pomnik z twarzą żołnierza z bagnetem po jej lewej stronie. Umieszczono na nim rok „1939”. Powstał on dla upamiętnienia 11 żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku w walce z Niemcami. Kwaterą opiekuje się Urząd Miasta, który regularnie prowadzi remonty nawierzchni oraz dba o trawniki i krzewy.

Panoramy

Galeria

Inne miejsca pamięci w województwie

Wolsztyn ikona

Wolsztyn – cmentarz oficerski

Miejsce Pamięci Wolsztyn cmentarz oficerskiwojewództwo wielkopolskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci...
Wolsztyn cmentarz jeniecki ikona

Wolsztyn – cmentarz jeniecki

Miejsce Pamięci Wolsztyn cmentarz jenieckiwojewództwo wielkopolskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci...
Glinno cmentarz wojenny

Glinno

Miejsce Pamięci Glinnowojewództwo wielkopolskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci podzielone na...

Żukowo

Miejsce Pamięci Żukowowojewództwo pomorskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci podzielone na województwaNasze...
Wyrzysk cmentarz wojenny

Wyrzysk

Miejsce Pamięci Wyrzyskwojewództwo wielkopolskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci podzielone na...

Piła-Leszków

Miejsce Pamięci Piła-Leszkówwojewództwo wielkopolskieZapraszamy do obejrzenia mapyMiejsca Pamięci podzielone na...

Dofinansowanie

Projekt dofinansowano przez CPRDiP
w ramach V, VII, VIII i IX Otwartego Konkursu.

Formularz Kontaktowy

Zapraszamy do kontaktu!

Poszukujemy wszelkich wiadomości oraz faktów związanych z odwiedzanymi przez nas miejscami. 

10 + 12 =